Malaga i Costa del Sol

Malaga i Costa del Sol

Malaga, “miasto raju”, jest stolicą Andaluzji i jednym z najbardziej urokliwych miast na Costa del Sol.
W Maladze panuje niezwykły, łagodny klimat, ze średnią roczną temperaturą 22 ° C i ponad 300 dniami słonecznymi w ciągu roku. Malaga jest drugim pod względem wielkości miastem Andaluzji.

Atrakcyjne, kosmopolityczne miasto Malaga leży w Andaluzji, w pięknym zakolu zatoki. Pełna słońca Malaga jest miastem szerokich bulwarów, kołysających się palm, tętniącego nocnego życia, ciekawych muzeów i wspaniałych restauracji z owocami morza.

Port w Maladze

Przybrzeżny obszar jest uprzywilejowany poprzez swoje geograficzne położenie. Od północy chroniony przed wiatrem przez góry jest najcieplejszym obszarem Hiszpanii o najwyższej średniej temperaturze i 300-tu słonecznych dniach w ciągu roku. We wschodniej części krajobraz jest surowy i nieregularny ze skalistymi brzegami wchodzącymi w morze. Teren łagodniejszy i piaszczysty w zachodniej części, z dużymi plażami. Dzięki położeniu geograficznemu i turystycznemu urokowi jest jedną z najszybciej rozwijających się części Andaluzji.

Maurowie okupowali Malagę aż do połowy XV wieku. Później miasto zaczęło się rozwijać, stając się jednym z głównych centrów handlowych na całym Półwyspie Iberyjskim. Ta znakomita przeszłość pozostawiła swój ślad w historycznym centrum, szczególnie wokół La Alcazaba, fortecy datowanej na koniec 1065r, która obecnie jest fascynującym muzeum archeologicznym.

W Maladze urodził się najsłynniejszy kubista – Pablo Picasso i tutaj właśnie w pałacu Buenavista znajduje się jego muzeum, Muzeum Picasso.

Na Placu Merced, znajduje się budynek, w którym urodził się Pablo Picasso. Obecnie miejsce to jest udostępnione dla zwiedzających, przekształcone w muzeum.

Muzeum Picassa w Maladze zostało otwarte kilka lat temu i stanowi całkowite udokumentowanie jego życia i twórczości. Stało się jedną z największych atrakcji Malagi. Muzeum mieści się w starym pałacu zamienionym na prawdziwą świątynię sztuki. Wygląda bardzo naturalnie i autentycznie. Drzwi i dach musiały być wykonane przez rzemieślników z wielką pasją i precyzją. Wydawać by się mogło, że wszyscy chcieli oddać cześć swojemu rodakowi, a zarazem arcymistrzowi. Stała kolekcja stanowi darowiznę wnuka i jego żony. To jest niesamowite uczucie, gdy ogląda się jakość pociągnięcia pędzla i dojrzałość kompozycji w jego pracach, które zostały wykonane gdy artysta miał 16 lat. Niezwykłe w Picassie jest to, że nie było nikogo takiego jak on, ani przed nim, ani po nim. Możliwość zobaczenia tutaj całej skoncentrowanej twórczości Picassa powoduje, że nawet najbardziej zachowawczy w stosunku do tego artysty zwiedzający uzna go za jedną z największych postaci XX wieku.

Głównym teatrem Malagi jest Teatr Cervantes, gdzie Antonio Banderas stawiał pierwsze kroki i często go odwiedza.

Malaga jest świetnym miejscem do spożywania posiłków poza domem. Malageńczycy uwielbiają swoją kuchnię, bary i restauracje, gdzie kwitnie życie towarzyskie. Wybór jest nieograniczony. Niektóre bary oferują menu dnia z chlebem i winem za zaledwie 6 euro. Tapas, małe porcje różnorodnych kanapek, są andaluzyjską tradycją i wpaniałym, a niedrogim sposobem posmakowania różnych lokalnych potraw.

Malaga jest szczególnie znana ze swej „pescaito frito – smażonej rybki”, składającej się z małych kawałków smażonej ryby, takiej jak sardynki i barweny wraz ze szklanką dobrze schłodzonego wina, podawanej w jednej z wielu dawnych winiarni, które jak nigdy pozostają w modzie w tym mieście. Lecz jest dzielnica El Palo, we wschodniej części miasta, będąca jakby małą wioską rybacką, miejscem, gdzie można się udać, by posmakować najbardziej świeżej ryby z Malagi.

Przy Calle Alemeda 16, znajduje się najstarszy bar w Maladze – „Antigua la Guardia”, w którym można spróbować pysznych tapas i wina.

casa antugua

Obecnie Malaga dumna jest z tego, że jest nowoczesnym miastem z centrum handlu zdominowanym przez Calle Larios.

calle larios

Jest to miejsce, od którego zaleca się zwiedzanie miasta jako, że jest ono otoczone przez powabne uliczki i placyki wraz ze wspaniałą katedrą (Renesansowa katedra z barokową fasadą i prezbiterium, wykonanym przez Pedro de Mena), otwartą dla wycieczek z przewodnikiem.

catedral

Miłośnicy ogrodów nie będą rozczarowani Malagą. W centrum miasta jest piękny Ogród Alameda. Tuż na wyjeździe drogą północną z Malagi do Antequera jest piękny historyczno-botaniczny ogród Jardines de la Concepcion.

jardin broadc.

jardin4

parque